Ovaj mjesec: 2067

Kako su trećaši učili o brodovima i vremenskoj prognozi

KAKO SU DJECA NAUČILA SVE O BRODOVIMA I PROGNOZI VREMENA

Dana 5. prosinca učenici 3.c razreda škole Kman Kocunar išli su na terensku nastavu. Razgledali su kvart Gripe, posjetili Hrvatski hidrometeorološki centar Gripe te posjetili Hrvatski pomorski muzej uz stručno vodstvo. Polazak je bio u 8.15, a povratak u 11.30. Na putu su vidjeli razne tvrđave, paunove i razgledavali starinske topove.To je bila predivna pustolovina, no nemojte pomisliti da je to putovanje bilo bezvrijedno. Djeca su učila na najbolji mogući način, kroz igru, u što ćete se uvjeriti  kada pročitate sve.

POSJET POMORSKOM I HIDROMETEOROLOŠKOM CENTRU „GRIPE“

Voditelji su nas lijepo pozdravili. Objasnili su nam kako postoji kućica bijele boje u kojoj stoje razne hidrometeorološke spravice kao npr.: termometar, max-termometar, min-termometar, kišomjer, barometar, barograf, menzura i mnogi drugi. Nakon toga smo gledali brzinu vjetra (čvorovi), gdje su udarile munje te kakvo će biti vrijeme. Preporučujem da ih posjete i drugi razredi!

RAZGLED HRVATSKOG POMORSKOG MUZEJA

Voditeljica nas je lijepo pozdravila. Započela je s objašnjavanjem o brodu u prošlosti  koji je služio kao danas trgovine. Amfora se zvala vrsta „vaze“ u kojoj se čuvala tekućina. Pitos je čudna posuda od gline namijenjena za ribolov, a bila je jako skupa. U to vrijeme svjetionici su upozoravali mornare da je  more plitko ili slično. Brod se tada mogao pomicati na paru, na  jedra i na vesla. Naučli smo da se brod sastoji od pramca, krme i palube. Čuvali su vodu iz amfore zatvarajući rupe pijeskom. Mali topovi nisu služili za borbu nego u čast kraljevu dolasku. Kapetani su odlučivali gdje će brod ploviti. Zvonce je oglašavalo uzbunu i budilo druge. Svaki kapetan morao je svaki dan zapisati u svoj dnevnik što se dogodilo tog dana. Čak je i Kristofor Kolumbo zapisivao dnevnik (on je prvi čovjek koji je otkrio Ameriku)! Ribarski brodovi su bili raspoređeni: uži su bili za rijeku , a širi za more. Ljudi su ronili da bi pronašli hranu. Kad bi  bila magla, koristili bi sirene te bi čuli gdje je drugi brod i ne bi se  sudarili s drugim brodom. Mornari i kapetani su imali različitu odjeću. Ove godine slavimo  150 godina torpeda.

Luka Banić 3. c

objavio: Sanja Sinovčić   datum: 9. 12. 2016.