Najmlađi debatni klub osvojio 9. mjesto

Naša ekipa je sudjelovala na Županijskom natjecanju u debati koje se održalo 24. i 25. veljače u Osnovnoj školi Dobri i u Osnovnoj školi Manuš. Od ukupno 22 ekipe iz 19 škola naši debatanti, koji su ujedno bili i najmlađi, osvojili su 9. mjesto.

U našoj školi je ove godine po prvi put osnovan debatni klub (pod vodstvom pedagoginje S. Tiganj - koordinatorice kluba i učiteljice hrvatskog jezika A. Babić - voditeljice kluba.

Prvom sastanku je nazočio velik broj učenika, što šestaša, što sedmaša. Nakon prezentacijske debate koja je održana Gradskoj knižnici Marko Marulić u prosincu 2016. naši deabatanti su dobili vjetar u leđa pa su objeručke i s veseljem prihvatili sudjelovanje na Međužupanijskom natjecanju. Sastajali su se naši članovi i prije i poslije nastave, i vikendom kad je trebalo, razmjenjivale su se ideje, materijali, dokazi, primjeri, istraživanja, sve kako bi se što bolje pripremili za raspravu. U vedroj, raspravljačkoj i živahnoj atmosferi našli bi tu ponekad mjesto i nervoza i strah, a naročito kad su čuli koju tezu trebaju pripremiti: “Treba uvesti minimalnu kvotu na broj žena u Hrvatskome saboru.” Ipak, vrlo hrabro i ozbiljno su pristupili pripremama.

Vrlo brzo se približio i taj dan: Županijsko natjecanje u debati koje se održalo 24. i 25. veljače u Osnovnoj školi Dobri i u Osnovnoj školi Manuš. U vrlo zahtijevnom i neizvjesnom natjecanju, koje je trajalo dva dana, školu su predstavljali: Kate Kuko, Petra Hrstić, Ante Bukarica te Petra Brekalo. Iznenađenje su doživjeli već prvoga dana. Naime, svi su im prilazili pitajući ih za godine i razred koji pohađaju. Među gomilom osmaša, naše sedmašice i šetaši su otkrili da su najmlađi, ali to ih nije obeshrabrilo. Vrlo odvažno su pristupili prvome kolu u kojem su i odnijeli pobjedu. Prvi dan natjecanja je završio s nečim čega su se najviše bojali: ad hoc debata. Dakle, dobili su dotad nepoznatu tezu (Treba uvesti uniforme u škole) i sat vremena za pripremu nove debate. Pobjedom u tom drugom kolu su pokazali da su izvrsni poznavatelji pravila i faza debatiranja. Sutradan su ih čekala još tri kola. Umorni, gladni i nestrpljivi dočekali su i konačno proglašenje rezultata. Od ukupno 22 ekipe iz 19 škola naši debatanti su osvojili 9. mjesto.

Burna i kvalitetna raspravljačka atmosfera, druženje s djecom iz ostalih klubova, uvjeravanje sudaca i suprotne strane u debati da su njihovi argumenti bolji i snažniji za obranu neke teze toliko su privukli naše debatante da željno iščekuju nove turnire.

po prvi put osnovan debatni klub (pod vodstvom pedagoginje Suzane Tiganj - koordinatorice kluba i učiteljice hrvatskog jezika Anite Babić - voditeljice kluba.)*

Prvom sastanku je nazočio je velik broj učenika, što šestaša, što sedmaša. Nakon prezentacijske debate koja je održana Gradskoj knižnici Marko Marulić u prosincu 2016. naši deabatanti su dobili vjetar u leđa pa su objeručke i s veseljem prihvatili sudjelovanje na Međužupanijskom natjecanju. Sastajali su se naši članovi i prije i poslije nastave, i vikendom kad je trebalo, razmjenjivale su se ideje, materijali, dokazi, primjeri, istraživanja, sve kako bi se što bolje pripremili za raspravu. U vedroj, raspravljačkoj i živahnoj atmosferi našli bi tu ponekad mjesto i nervoza i strah, a naročito kad su čuli koju tezu trebaju pripremiti: “Treba uvesti minimalnu kvotu na broj žena u Hrvatskome saboru.” Ipak, vrlo hrabro i ozbiljno su pristupili pripremama.

A sada im od srca čestitamo i želimo puno uspjeha u budućim debatnim natjecanjima i turnirima.

objavio: Sanja Sinovčić   datum: 1. 3. 2017.