Osmaši na ekskurziji

Učenici osmih razreda tijekom petodnevne ekskurzije obišli su: Đakovo, Vinkovce, Vukovar, Zagreb, Trakošćan, zološki, muzeje, katedrale, trgove, bazene... I bilo im je lijepo, zabavno i poučno.

Napokon je došao  dan koji smo svi s nestrpljenjem očekivali. Svi smo bili svježi i veseli čekajući polazak. Vožnja autobusom je bila stvarno duga s pokojim stajanjem na odmorištu, no u autobusu je bilo veselo kao i uvijek.

U popodnevnim satima smo stigli u Đakovo. Prvo smo posjetili Đakovačku pastuharnu i naučili nešto o lipicanerima. Oni su predivni bijeli konji koji nažalost žive u skučenim štalama. Poslije obilaska ergele, razgledali smo poznatu Đakovačku katedralu. To je ogromna crvena građevina koja svojom raskoši mami svakojake poglede. Nastavili smo vožnju prema Vinkovcima i našem hotelu. Svi smo jedva dočekali večeru i disko, no nije sve ispalo onako kako smo očekivali. Hotelske sobe su bile stare, kreveti u raspadu, a na njima su bile bube. Srećom smo imali sprej protiv buba jer se inače na krevetima ne bi moglo ni oka sklopiti (nismo ni planirali dugo spavati, ali ipak zbog higijenskih razloga).
Večerali smo i spremili se za disko koji je bio najbolji dio dana. Svi smo plesali i zabavljali se. Nakon diska smo morali ići na spavanje, ali naravno da nas to nije spriječilo u noćarenju. Družili smo se po sobama sve dok nas nastavnice nisu uhvatile i poslale u NAŠE sobe.

Slijedeće jutro smo doručkovali pa nastavili put prema Vukovaru. Razgledali smo bolnicu koja nas je potresla, a nakon toga i ostatak grada – Križ na ušću Vuke u Dunav, vodotoranj, staru gradsku jezgru i dvorac grofova Eltz. Sve je izgledalo veličanstveno. Nakon toga smo posjetili Memorijalno groblje s mnoštvom bijelih križeva  i spomen dom Ovčaru. Svi smo osjetili tugu i poštovanje prema nevinim žrtvama.  Nakon  ručka smo  krenuli prema Iloku. Razgledali smo stari iločki podrum i prelijepu Crkvu sv. Ivana Kapistrana. Vratili smo se u naš (ne baš predragi) hotel u Vinkovcima i na brzinu večerali kako bismo se zabavljali cijelu večer.
Opet nije ispalo baš očekivano. Nismo plesali u disku, nego smo se družili na hodnicima hotela. Zbližili smo se međusobno što je zapravo najljepše iskustvo ovog putovanja. Nakon ponoći smo morali ići u svoje sobe, ali nastavnice su nam ipak dopustile da ostanemo određeno vrijeme u drugim sobama jer su znale da u svojima  nećemo spavati.

Treći dan smo doručkovali i napustili Vinkovce. Zaputili smo se prema Osijeku. Svi smo bili umorni od nespavanja prethodnih noći tako da smo pokušavali uhvatiti nešto sna u autobusu. U Osijeku smo posjetili staru gradsku jezgru, osječku Tvrđu i predivnu Crkvu sv. Petra i Pavla koja je  izgledala slično kao i katedrala u Đakovu. Krenuli smo u Našice u poznati zoološki vrt obitelji Bizik. Sve su nas životinje oduševile, a posebno bengalski tigar. Dobili smo priliku oko vrata držati veliku žutu zmiju, udava, koja je bila duga 7 m i imala oko 20 kg. To je bio istovremeno strašan i uzbudljiv osjećaj. Nakon ručka smo se zaputili prema našem sljedećem odredištu Sv. Martinu na Muri koji je ispunio sva naša očekivanja. Na žalost stigli smo prekasno za kupanje u  bazenima i zabavu u disku pa smo večerali i družili se ispred naših kućica.

Četvrti je dan bio najbolji. Nakon odličnog doručka, vozili smo se do Krapine i obišli multimedijalni Muzej krapinskih neandertalaca koji nas je impresionirao. Pogledali smo kratki film o životu neandertalaca, a zatim smo prateći lentu vremena od nastanka svijeta pratili razvoj živih bića i čovjeka. Sve je izgledalo fascinantno. Sljedeća postaja je bio dvorac Trakošćan. Nalazi se pokraj jezera, bogat je hrvatskom poviješću i zanimljiv. Nakon ručka smo posjetili Varaždin. Vidjeli smo glavni trg, barokne crkve i palače. Svi smo bili sretni jer smo nakon toga išli na bazene. Oni su bili nezaboravni. Spuštali smo se vodenim toboganima, a kasnije kupali u jacuzziju. Nakon bazena smo večerali, pa se zabavljali u disku. Upoznali smo naše vršnjake iz Rijeke koji su također bili na ekskurziji i družili se s njima.

Peti dan je ujedno bio i zadnji dan našeg putovanja. Bilo je teško za povjerovati da je već gotovo. Nakon doručka smo se zaputili prema Zagrebu. Obišli smo katedralu, Trg bana Jelačića i uspinjačom  se popeli na Gornji grad. Tamo smo susreli našeg predsjednika vlade Tihomira Oreškovića i slikali se s njim. Nakon toga smo posjetili Muzej iluzija. To je moderni muzej koji nas je oduševio jer je bio zabavan i drugačiji od drugih muzeja. Zatim smo imali slobodno vrijeme koje smo iskoristili šetnjom po Zagrebu, a onda smo ručali.

Krenuli smo nazad u Split tužni što je ekskurzija gotova, ali istovremeno sretni jer ćemo moći nadoknaditi neprospavane noći. U autobusu smo se svi družili i pričali i ovo je za nas bilo jedno predivno putovanje koje nikad nećemo zaboraviti jer nas je zbližilo jedne s drugima.

Martina Mateljan, 8.a

objavio: Sanja Sinovčić   datum: 22. 9. 2016.

NACIONALNI ISPITI

Nacionalni ispiti za učenike osmih razreda:
11. do 27. ožujka  - raspored održavanja